Kto może kupić fotowoltaikę? - piękny dom

fotowoltaika wielkopolska

Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne

Z wykorzystywaniem energii słonecznej kojarzą nam się, słusznie zresztą, kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne. Niektóry jednak nie rozróżniają pomiędzy tymi dwoma urządzeniami i używają tych nazw naprzemi

Kto może kupić fotowoltaikę? - piękny dom fotowoltaika wielkopolska
ennie. Kolektory słoneczne nie są tym samym co panele fotowoltaiczne, mimo że również używają energii pochodzącej z promieniowania słonecznego. Podstawową różnicą między tymi dwoma systemami korzystającymi z promieniowania słonecznego jest ich zastosowanie. Kolektory słoneczne używając energii słonecznej przekształcają ją w energię cieplną. Natomiast panele fotowoltaiczne przemieniają energię z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Z tego powodu również zasada działania kolektorów oraz paneli jest inna. Energia cieplna pozyskana z kolektorów słonecznych może być wykorzystana do wspomagania centralnego ogrzewania lub do grzania wody. Z drugiej strony energia elektryczna, którą produkują panele fotowoltaiczne, może być wykorzystana do różnych celów, które wymagają użycia prąd elektrycznego.


Do czego wykorzystuje się zjawisko fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne przemieniają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną za pomocą tak zwanego zjawiska fotowoltaicznego. Czym jednak dokładnie jest zjawisko fotowoltaiczne i w jaki sposób zachodzi? Otóż mianem zjawiska fotowoltaicznego określa się zjawisko fizyczne, które polega na powstaniu siły elektromagnetycznej w ciele stałym pod wpływem promieniowania świetlnego. Zjawisko to należy do tak zwanych zjawisk fotoelektrycznych wewnętrznych. Po raz pierwszy zjawisko fotowoltaiczne zostało zaobserwowane w 1839 roku przez francuskiego fizyka i fizykochemika. Dzięki istnieniu zjawiska fotowoltaicznego możliwa jest konstrukcja ogniw fotowoltaicznych, z których składają się panele słoneczne. Istnieje nawet osobna dziedzina naukowa zajmująca się pozyskiwaniem energii elektrycznej z promieniowania słonecznego zwana fotowoltaiką. Dzięki dokonaniu okrycia zjawiska fotowoltaicznego możliwe stało się budowanie i ulepszanie paneli słonecznych, które znajdują szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w użytku prywatnym.


Jak działają elektrownie słoneczne

Korzystanie z energii słonecznej w celu wytworzenia energii elektrycznej jest z pewnością rozwiązaniem bardziej ekologicznym, ponieważ promieniowanie słoneczne jest źródłem energii odnawialnej. Elektrownie słoneczne służą właśnie temu, żeby z promieniowania słonecznego pozyskiwać energię elektryczną. Wykorzystaniem energii słonecznej zajmuje się osobna gałąź przemysłu, którą jest energetyka słoneczna. W elektrowniach słonecznych wykorzystuje się panele fotowoltaiczne w dużej ilości, które pozwalają na zmianę promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Ciekawostką jest fakt, że w 2018 roku zainstalowane ogniwa fotowoltaiczne zaspokajały 2,2% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Coraz częściej, głównie z powodów ekologicznych, inwestuje się w korzystanie z odnawialnych źródeł energii, w tym także w elektrownie słoneczne. Same panele fotowoltaiczne są wykorzystywane zarówno w skali przemysłowej, jak i w skali indywidualnej. Obecnie są prowadzone badania nad trzecią generacją fotoogniw.



© 2019 http://piekny-dom.berno.com.pl/